zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Konkurs składał się z trzech konkurencji. Po eliminacjach szkolnych w konkursie wzięły udział trzy szkoły: Prywatne Gimnazjum, Gimnazjum w Barcicach oraz Gimnazjum w Gołkowicach. W jury zasiedli  Pani Renata Setlik  z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, Pani Ewa Jasińska, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Gołkowicach, Pani Edyta Kowalczyk, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Barcicach, Pani Jolanta Chruślicka z Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Zmagania konkursowe poprzedził występ grupy rekonstrukcyjnej Arkona z Torunia, która zaprezentowała stroje szlacheckie i chłopskie z epoki Sobieskiego, pokazała jak wyglądała polska husaria,  przedstawiła broń siedemnastowiecznej epoki. Do dialogu z historią zaproszeni zostali uczniowie, którzy mogli przymierzyć stroje, uzbrojenie, a na koniec wziąć udział w konkursie, który poprowadzili aktorzy. Nagrodą za poprawną odpowiedź były wybijane na scenie dukaty.

Pierwszy etap, czyli konkurs z wiedzy historycznej składał się z 3 rund, w których zmagały się trzyosobowe drużyny. Ostatnia z nich była najbardziej emocjonująca. Dzięki wnikliwości i dobremu przygotowaniu drużyny z Barcic konkurencja ta zaskoczyła wszystkich końcowym wynikiem. Kolejną częścią był konkurs plastyczny. Uczniowie prezentowali własne prace związane z Odsieczą Wiedeńską oraz w kilku zdaniach opowiadali o technice, sposobie przedstawienia tematu, inspiracjach czy symbolice obrazu. Jury zachwycił obraz wykonany przez z ucznia z Zespołu Szkół w Gołkowicach. Nagrodą dodatkową, prócz I miejsca jest podarowanie obrazu  księżom zmartwychwstańcom. Prowadzą oni na wzgórzu Kalhenberg, z którego dowodził wojskami Jan III Sobieski, kościół pod wezwaniem św. Józefa, gdzie znajduje się izba pamięci poświęcona odsieczy wiedeńskiej. Wycieczka uczniów Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu do Wiednia zamyka cykl historyczny realizowany w szkole, związany z obchodami rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Ostatnią konkurencją był strój historyczny. Uczniowie mieli za zadanie przygotować własnoręcznie wykonany siedemnastowieczny strój.  Każdy z uczniów w krótki sposób opowiedział o swojej kreacji, charakterystycznych elementach stroju, sposobie jego wykonania. Przez moment można było na nowo przenieść się do odległej epoki.

Nagrody ufundowała właściciel Prywatnego Gimnazjum  Pani Iwona Rams. Były to bony upominkowe do Empiku, nagrody książkowe, zestawy długopisów, słodycze oraz pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a także wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i wspólnej zabawie. Gratulacje należą się również nauczycielom, którzy wspierali swoich podopiecznych w nauce, przygotowaniu prac plastycznych oraz strojów historycznych.