| Aktualności

Starosadeckie.info >>>

 

Wycieczką do Wiednia i Bratysławy Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu podsumowało szkolne obchody 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Głównym punktem wycieczki była wizyta w kościele rektoralnym św. Józefa na Kahlenbergu, miejscu, skąd Jan III Sobieski dowodził bitwą pod Wiedniem.

Uczniowie zostali serdecznie przyjęci przez Ojców Zmartwychwstańców, którzy opiekują się polskim kościołem w Wiedniu. Barwna opowieść Ojca o roli polskich wojsk w tym historycznym wydarzeniu zachwyciła wszystkich. Uczniowie przekazali tam obraz Pawła Maciejczyka ucznia Gimnazjum w Gołkowicach, który otrzymał I miejsce w konkursie ,,Jan III Sobieski i Bitwa Wiedeńska „.

Konkurs międzyszkolny poprzedzający wyjazd do Wiednia został zorganizowany w maju przez Prywatne Gimnazjum. Odbył się w trzech kategoriach – wiedzowej, plastycznej i na strój z epoki. Zmagania konkursowe poprzedził występ grupy rekonstrukcyjnej Arkona z Torunia, która zaprezentowała stroje szlacheckie i chłopskie z epoki Sobieskiego, pokazała jak wyglądała polska husaria, przedstawiła broń siedemnastowiecznej epoki.

Do dialogu z historią zaproszeni zostali uczniowie, którzy mogli przymierzyć stroje, uzbrojenie, a na koniec wziąć udział w konkursie, który poprowadzili aktorzy. Miejsca i wydarzenia poznawane na lekcjach historii uczniowie mogli zobaczyć zwiedzając Wiedeń i jego zabytki. Były to dla wszystkich niezapomniane, pełne wspaniałych wrażeń chwile.