| Aktualności

A oto filmy, które zobaczą uczniowie:

 

Jeździec wielorybów (2002), Niki Caro, 1 godz. 45 min. - 18 października

Nominowane do Oscara filmowe arcydzieło z Nowej Zelandii, które podbiło świat.
Bohaterami filmu są członkowie plemienia Maori żyjącego w małej wiosce na wybrzeżu Nowej Zelandii. Według tradycji ród został zapoczątkowany, gdy w te rejony przypłynął uratowany przez wieloryby mężczyzna o imieniu Paikea. Od tej pory społecznością ma rządzić, nazwany zgodnie z legendą, "Jeździec Wielorybów".
Pewnego na dnia na świat przychodzą bliźnięta, potomkowie obecnego wodza Koro, jednak chłopiec umiera i przy życiu zostaje tylko dziewczynka nazwana Pai. Niestety, obecne prawo mówi, że przywództwo może objąć tylko mężczyzna.

 

 

Człowiek słoń (1980), David Lynch, 2 godz. 5 min.  - 4 stycznia

Film opowiada o cierpiącym na rzadką chorobę mężczyźnie, który z racji potwornego zniekształcenia ciała jest nazywany nazywany "człowiekiem słoniem".

Człowiek słoń jest atrakcją cyrkową, wiedzie bardzo specyficzny smutny i trudny żywot - którego filmowy zapis jest zresztą wzorowany na prawdziwej historii niejakiego Joseph'a Merrick'a, który zamieszkiwał XIX wieczny Londyn. Pewien londyński medyk postanawia wykorzystać bohatera do prezentacji naukowej i zdobyć dzięki niemu kapitał intelektualny w kręgach naukowych.

 

Klucze do domu (2004), Gianni Amelio, 1 godz. 45 min - 13 marca

Paolo (Andrea Rossi) urodził się przed 15 laty, poród był trudny, okupiony śmiercią matki i licznymi urazami, które stały się przyczyną kalectwa chłopca. Przerażony ojciec, Gianni (Kim Rossi Stuart), porzucił go, oddając na wychowanie rodzinie żony. Teraz zgadza się odwieźć syna do kliniki w Berlinie na testy. To ich pierwsze spotkanie. W obcym mieście, wśród obcych ludzi, którzy posługują się nieznanym językiem, między ojcem i synem rodzi się niezwykła więź. Jej istotę gotowi są pojąć tylko tacy ludzie jak Nicole (Charlotte Rampling); matki równie jak Paolo doświadczonej Nadine.