W piątek 15 grudnia trzy klasy Prywatnego Gimnazjum oraz klasa 7 Niepublicznej Szkoły Podstawowej udały się na jednodniową wycieczkę w Tarnowskie Góry oraz do Chorzowa.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Chleba w Radzionkowie. Uczniowie zaznajomiły się z procesem powstawania pieczywa „od ziarenka do bochenka”, zobaczyli dawne wyposażenie domu, piekarni oraz cukierni. Nasi wychowankowie mieli okazję zwiedzić również dawną salę szkolną, gdzie między innymi pisali na tabliczkach, siedzieli w „oślej ławce”, podziwiali stare elementarze. Największą atrakcją wycieczki było upieczenie pieczywa w kształcie warkocza, w czym pomógł dzieciom Pan Piotr Mankiewicz – założyciel Muzeum. Po zwiedzeniu tego niezwykłego miejsca dzieci skonsumowały swoje wypieki.

Kolejny punkt, to zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra. Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Długość trasy turystycznej w Kopalni Zabytkowej to 1700 m, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 m przepływa się łodziami. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Do podziemi zjeżdżało się wyciągiem szybowym na głębokość 40,5 m. Trasę stanowi ciąg korytarzowy i komorowy pomiędzy skrajnymi szybami: "Anioł", "Szczęść Boże" i "Żmija". Pod ziemią zainstalowane jest elektryczne oświetlenie, a temperatura panująca to około 10 st.C.

Na końcu pojechaliśmy do Teatry Rozrywki w Chorzowie na musical „Młody Frankenstein”. Akcja toczy się w Transylwanii rozsławionej dzięki hrabiemu Drakuli. Już w pierwszej scenie musicalu dowiadujemy się o śmierci barona doktora Wiktora von Frankensteina (Kamil Franczak) – legendarnego stwórcy przerażającego potwora. Szybko okazuje się, że zmarły właściciel gotyckiego zamku nie był ostatnim z przeklętego rodu – w Nowym Jorku mieszka jego wnuk Fryderyk (Artur Święs) – też doktor – który za oceanem ma posadę na prestiżowej uczelni, piękną narzeczoną Elżbietę (Wioletta Białk) i wcale nie marzy o tym, żeby być jak sławny dziadek. W końcu jednak wyrusza do Rumunii, by załatwić sprawy spadkowe. Na miejscowym dworcu poznaje Igora (Dariusz Niebudek), który utrzymuje, że jest jego nowym pomocnikiem. Niedługo potem Igor przedstawia naukowcowi Ingę (Anna Surma), a zachęcony jej powabem młody Frankenstein zaczyna intensywniej myśleć nad kontynuacją działalności przodka. Po lekturze dziadkowej instrukcji wyjaśniającej, jak ożywić ludzkie ciało, jest już całkowicie pewny: musi przejąć rodzinne dziedzictwo. Razem z garbatym Igorem, atrakcyjną Ingą i gospodynią zamczyska, Frau Blücher (Maria Meyer), powołuje do życia Potwora (Tomasz Jedz), który potwornie pragnie jedynie miłości.

Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem i miło spędzonym czasem.