Na strzelnicy sportowej (jedynej szkolnej strzelnicy w regionie) 5 marca rozegrano zawody strzeleckie w kategorii karabinka pneumatycznego. Wydarzenie niezwykłe, bo połączone z 10-leciem działalności Klubu SKS LOK „VIS” w Barcicach.

Zawody były integralną częścią obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych. Turniej ten jest organizowany cyklicznie w pierwszej dekadzie marca, aby uczcić pamięć tysięcy ofiar pomordowanych przez NKWD i UB, żołnierzy i partyzantów podziemia i opozycji wolnościowej w latach 1945 – 1956. W tym roku patronat honorowy nad turniejem objął Starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Pławiak oraz prezydent RP Andrzej Duda.

Oprócz samych zawodów młodzież miała okazję poszerzyć swoją wiedzę dzięki prezentacji multimedialnej nt trasy historyczno-przyrodniczej „Szlakiem leśnych” w latach 1945-1956 oraz 10-lecia SKS LOK „Vis”.

Zawody zamknął dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach Grzegorz Garwol, który oddał hołd żołnierzom tak zwanej drugiej konspiracji. Podkreślił, że organizowany w szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest wyrazem szacunku dla żołnierzy, którzy walczyli z sowietyzacją Polski, za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Zwrócił uwagę, że ludzie Ci walczyli o wartości, które również dla nas mają najważniejsze znaczenie, czyli o prawdziwie niepodległą i suwerenną Polskę, demokrację czy samostanowienie polskiego społeczeństwa. Swoją walkę o wolną ojczyznę wielu z nich przepłaciło życiem lub wieloletnim napiętnowaniem i chociaż rehabilitacja tych żołnierzy przyszła późno, to fakt, że spotykamy się na takich uroczystościach pokazuje, że ofiara, którą oni złożyli nie poszła na marne. Zwracając się do gimnazjalistów (pokaz multimedialny obejrzała cała społeczność szkolna) uczestniczących w uroczystościach prosił, aby tak jak często ich rówieśnicy z tamtych czasów wykazali się patriotyzmem i umiłowaniem ojczyzny poprzez swoje codzienne postawy.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście: w imieniu pana Starosty Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego wystąpił Marian Ryba, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska, Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek oraz  Dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł.

Po tej części nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów, medali i nagród. Zespoły, które zajęły w klasyfikacji miejsca od I do III otrzymały nagrody ufundowane przez:

• zespołowo gimnazja- Puchar Starosty Powiatu nowosądeckiego, medale, dyplom i upominki rzeczowe,
  • zespołowo szkoły podstawowe -Puchar Burmistrza Miasta Starego Sącza, medale, dyplom i upominki rzeczowe,
  • indywidualnie gimnazja- Dyrektor ZS Grzegorz Garwol -puchary i medale a SKS „Vis” Barcice upominki rzeczowe,
  • indywidualnie szkoły podstawowe -przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska – puchary, medale a SKS „Vis” Barcice upominki rzeczowe

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

KLASYFIKACJA ZESPOŁOWA:

Gimnazja

I miejsce Gimnazjum Barcice 256/300

II miejsce SKS „Vic” Barcice Klub 240/300

III miejsce Gimnazjum Podegrodzie 235/300

IV miejsce Gimnazjum „Słowackiego” Stary Sącz drużyna II 229/300

V miejsce Gimnazjum „Słowackiego” Stary Sącz drużyna I 226/300

VI miejsce ZSP Stary Sącz 208/300

VII miejsce Prywatne Gimnazjum Stary Sącz 199/300

Celem uatrakcyjnienia zawodów oraz stworzenia miłej atmosfery, organizatorzy wprowadzili kategorię opiekunów w której poza konkursem startują opiekunowie zespołów.

KLASYFIKACJA OPIEKUNÓW:

I miejsce Robert Rams, Prywatne Gimnazjum Stary Sącz 88 pkt/100

II miejsce Magdalena Śledź Gimnazjum Podegrodzie 86 pkt/100

III miejsce Warcholak Wiesław ZHP Stary Sącz 83 pkt/100

IV miejsce ks Michał Wójcik SP Popowice 82pkt/100

V miejsce Maksymilian Tomasiak SP Barcice 82 pkt/100

VI miejsce Wioletta Nowak Gimnazjum Słowackiego Stary Sącz 76pkt/100

Kierownik Turnieju: Kazimierz Baran. Sędzia główny: Tadeusz Górka, Sędziowie techniczni: Wojciech Fałowski i Fiut Józef. Kierownik techniczny: Mateusz Borucki. Logistyka i zabezpieczenie multimedialne: Maksymilian Tomasiak. Sekretarz zawodów: Barbara Baran.